معرفی


 

پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس پس از تصویب در هیئت رییسه دانشگاه و اخذ مجوز گروه پژوهشی از وزارت علوم، تقیقات و فن‌آوری فعالیت خود را در حوزه مطالعات بررسی، شناسایی، مدلسازی، آسیب‌شناسی، ارزیابی و سایر حوزه‌های محیط زیست در آب، هوا، خاک، پاکسازی و مدیریت محیط زیست در منابع طبیعی و معادن و صنایع و مدیریت شهری آغاز نمود.
این پژوهشکده همواره همیار دانشجویان تحصیلات تکمیلی بوده و به امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته مانند GC، اسپکتروفوتومتر، TOC meter و ... و تجهیزات سنجش صوت و نمونه‌برداری از خاک و آب مجهز می‌باشد. آزمایش‌های همکار و امکانات پژوهشکده محیط‌زیست و گروه نمونه‌برداری و عملیات میدانی این پژوهشکده با تجربیات ارزنده در پروژه‌های ملی گسترده شده در کل کشور یک سرمایه ارزشمند بالقوه برای انجام مطالعات محیط‌زیست ملی می‌باشد.
حضور بیش از 20 عضو هیت علمی مجرب و متخصص از دانشگاه تربیت مدرس و بیش از 12 عضور هیئت علمی مدعو و همکار از دانشگاه‌های مطرح داخل و خارج، دامنه فعالیت این پژوهشکده را به صورت چشم‌گیری گسترش داد.
همکاری و عقد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها و نهادهای علمی و پژوهشی بین‌المللی خارجی مستقر در کشورهای آلمان، سوئد، ترکیه، فرانسه، اسپانیا و موافقت‌نامه‌های همکاری پژوهشی و اجرایی با وزارت راه و شهرسازی، آزمایشگاه‌های معتمد محیط زیست و تعدادی از شرکت‌های اجرایی و مشاوره خصوص فعال در حوزه محیط زیست توانمند‌ی‌ها و ظرفیت‌های اجرای این پژوهشکده را دوچندان نموده است.
این پژوهشکده همپای شرکت‌های مشاور بزرگ و سایر دانشگاه‌های بزرگ و ملی تجربه انجام تعدادی از پروژه‌های ملی پژوهشی و اجرایی را دارد.

  • مطالعات و امکان‌سنجی محیط زیستی احداث مخازم زیرزمینی ذخیره نفت خام در نوار ساحلی جنوب ایران به باند 100 کیلومتر
  • شناسایی و ارزیابی منابع و مصارف و مخاطرات فلزات سنگین در 9 استان کشور در طرح ملی فلزات سنگین و ارائه برنامه اقدام ملی
  • شناسایی و مدلسازی منابع آلاینده حوزه رودخانه سیمینه‌رود منتهی به دریاچه ارومیه
  • ارزیابی اثرات زیست‌محیطی ده‌ها پروژه مانند مرکز دفن منطقه ویژه عسلویه، سد و نیروگاه گتوند علیا، چند پالایشگاه تهران، معدن طلای موته، معدن طلای زرشوران، پایلوت پایش زیست‌محیطی راه‌های کشور و ...
  • نظارت و بازرسی از روند اجرای ملاحضات زیست‌محیطی پروژه‌های انتقال گاز
  • همکاری در تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی مختلف مانند دفع پسماندهای نانو، توسعه گردشگری در حاشیه مخازن و رودخانه‌ها و ...

این پژوهشکده با پتانسیل‌های بالا در استفاده از نیروهای متخصص و فعال و باانگیزه جوان، نخبگان مجرب، ظرفیت‌های بین‌المللی و تجهیزات آزمایشگاهی فعال و تجربه غنی، در تمامی حوزه‌های محیط زیست در طول 13 سال فعالیت تخصصی، در راستای اهداف محیط‌زیستی چشم‌انداز 1404 و سند محیط‌زیست ابلاغی مقام معظم رهبری و اهدف توسعه پایدار آمادگی انجام مطالعات و اجرای برنامه‌ها و پیاده سازی اقدامات ملی محیط زیست را در زمینه‌های مختلف در راستای خودکفایی ملی در توسعه سبز دارد.

bullet سازمان‌های همکار